Oslávili sme 30. výročie nášho vzniku

Pri pohľade na štatistickú tabuľku členov SZTP a v rámci toho členov Asociácie polio vidíme, že vyše 90 % členov má viac ako 60 rokov. Bežný človek, neznalý pomerov, by povedal, že je to skupina stareniek a starčekov. Omyl!! Je to skupina života schopných ľudí, ktorí majú ešte svoje nesplnené sny a snažia sa ich splniť. Je to skupina ľudí, z ktorých mnohí napriek svojmu postihnutiu ešte pracujú, dokonca na medzinárodnej úrovni. Je to aj náš bývalý predseda PhDr. Štefan Grajcár, ktorý aktívne pracuje v Európskej únii polio – EPU. Je členom výboru EPU. Svoju perfektnú znalosť angličtiny využíva aj na preklady materiálov zo zasadnutí EPU.
V prvom tohtoročnom čísle TP+TP náš súčasný predseda Ing. Milan Dovhun vám priblížil náš život a doplnila ho aj jeho manželka Helenka. Ja by som sa v krátkosti chcela podeliť s vami o pocity a dojmy z nášho predĺženého víkendového pobytu v Trenčianskych Tepliciach (5.-8.5.2022), kde sme si pripomenuli 30. výročie založenia našej organizácie – Asociácie polio v SR. Zúčastnilo sa na ňom 60 osôb. Privítali sme aj hosti z českej Asociácie polio a maďarskej polio organizácie. Samozrejme, že na našom stretnutí nemohla chýbať naša predsedníčka SZTP Ing. Monika Vrábľová a Mgr. Oľga Bohuslavová. Členovia sa veľmi potešili účasti pani MUDr. Emílie Gazdíkovej, ktorá celé roky bola našou ochrankyňou najprv v Rajeckých Tepliciach a neskôr v Trenčianských Tepliciach, kde sa starala o nás počas kúpeľnej liečby. Bola nielen našou kúpeľnou lekárkou, ale aj poradkyňou či už v zdravotných alebo súkromných problémoch.
Slávnostná schôdza prebiehala v duchu hodnotenia našej činnosti za 30 rokov, príhovorov našich hostí, ako aj ocenenia práce doterajších predsedov, práce Mgr. Márie Mruzkovej, ktorá spracovala celú 30-ročnú činnosť do publikácie pod názvom Pamätnica a pripravila foto-prezentáciu našich víkendových a rekondičných pobytov. Ocenená bola aj Helenka Kánová, ktorá vo funkcii hospodárky pôsobí od roku 2000. Malý spomienkový darček ako poďakovanie dostali aj naši dvaja členovia Ondro Mocko a Janko Bartko – gitaristi, ktorí svojou hrou na gitare spríjemňujú každý náš pobyt. Večer sme sa zišli na spoločenskom posedení, naši gitaristi hrali o dušu a my sme sa pripojili spevom.
Na voľné dní si mohli účastníci pobytu kúpiť procedúry, zaplávať si v bazéne, prípadne len tak leňošiť v teplom bazéne a nazbierať síl do ďalších dní.
Nastalo nedeľné ráno, čas odchodu, rozišli sme sa so želaním, že sa stretneme v auguste na rekondičnom pobyte v Hokovciach.

Alica Suchá